Oamenii 112
Mă numesc Cristian și de peste doi ani activez ca operator în cadrul Serviciului național unic pentru apelurile de urgență 112.
Înainte de a face parte din echipa serviciului de urgență, am lucrat într-un domeniu specializat, implicându-mă direct în intervenții fizice. Îmi plăcea ceea ce fac, dar îmi doream să pot oferi mai mult sprijin oamenilor aflați în situații critice.
Motivația puternică m-a ajutat să aplic la concursul de angajare pentru funcția de operator în cadrul Serviciului 112. Am fost selectat pentru concurs.
În ziua concursului, am avut emoții mari, și astăzi îmi aduc aminte foarte deslușit concursul de angajare. La scurt timp am fost contactat. Noutatea primită anunța debutul în rol de operator, o activitate ce implica multă responsabilitate, profesionalism, dedicație necondiționată și rapiditate în luarea decizilor.
Astăzi, mă simt împlinit în acest rol, pentru că pot influența pozitiv viețile oamenilor prin comunicare și sprijin verbal, intervenind cu calm și profesionalism în momentele critice.
În acești doi ani, am învățat să gestionez nu doar situațiile de urgență, ci și emoțiile și anxietatea apelanților. Am descoperit importanța unei comunicări clare și eficiente și am învățat cum să iau decizii rapide și corecte sub presiune.
